Hakkımızda

Hakkımızda

Genç İDSB

Genç İDSB, İslam Dünyası Sivil Toplum Kuruluşları Birliği(İDSB) bünyesinde faaliyet gösteren bir kuruldur. Üyeler arasında farklı dallarda eğitim alan üniversite öğrencileri, özel sektör çalışanları ve genç akademisyenler bulunmaktadır. Üyelerin birçoğu Genç İDSB bünyesinde gönüllü faaliyetlerine başlamadan önce de “ittihad” düşüncesine inanan, bu gayede hizmet eden farklı sivil toplum kuruluşlarında görev almış ve sivil toplum kültürüne ve işleyiş biçimine vakıf kişilerdir.
Genç İDSB, İslam Dünyasının dertleriyle dertlenen ve çözüm için her zaman ve her mekanda aktif bir şekilde görev almaya hazır, bu doğrultuda çalışmalarını gerçekleştirirken Türkiye’de veya dünyanın farklı coğrafyalarında faaliyet gösteren diğer STK’larla işbirliği yapan bir kuruldur. İslam Dünyası’nı refaha ulaştıracak ve mevcut sorunlarına çözüm getirebilecek yolların birlik olma ve istişare yapmadan geçtiğine inanan Genç İDSB, yürüttüğü projeler ile İDSB’nin öncülük ettiği ‘ittihad’ yürüyüşünün bir parçasıdır.

Ülke Masaları

Ülke Masaları çalışmaları kapsamında üniversitelerin özellikle iktisadi ve idari bilimler fakültelerinde eğitimlerini sürdürmekte olan gençlerin kendi çalışma alanları doğrultusunda programlar düzenleyerek hem kendilerini yetiştirmelerini hem de nitelikli çalışmalar ortaya koyarak sadece ülkemizin değil bütün İslam Dünyası’nın dış politikasında etkiye sahip olabilecek düzeyde nitelikli çalışmalar ortaya koymaları hedeflenmektedir.

2013’ten bu yana çalışmalarını sistemleştiren Ülke Masaları bugüne dek 20’ye yakın Rapor ile 300’e kadar makale ve analiz yayınlamıştır. Eğitim Kampları, Okuma Grupları, Makale & Rapor Yazımı Eğitimleri ve Yurtdışı Ziyaretler gibi önemli programların yer aldığı proje kapsamında hazırlanan çalışmalar sosyal medyada ve internet sitemizde de yayınlanmaya devam etmektedir.
Belirli aralıklarla gerçekleştirilen Eğitim Kampları ve Okuma Grupları ile bir araya gelen gençler hazırlanan programlar, seminerlerin yanı sıra oluşturulan Okuma Grupları’nda kendi ilgi ve çalışma alanlarında değerli eserleri uzmanları ile birlikte müzakere ederek kendilerini yetiştirmektedirler. Hazırladıkları rapor, makale, analiz türünden çalışmaları yerinde görebilmek, ilgili kurum ve kuruluşları ziyaret ederek bilgi edinmek amacıyla katılımcılar yurtdışı ziyaretler gerçekleştirmektedirler. Bu noktada 2015 yılında Arnavutluk, Bosna, Makedonya, Bulgaristan, Rusya, Malezya, Endonezya, Lübnan, Ürdün, İran ve Filistin’e  giderek hem Türkiye’nin resmi kurumları hem İDSB üyesi sivil toplum kuruluşları ziyaret edilerek araştırmalarını sürdürmüşlerdir.

Genç bir düşünce kuruluşu olarak “Dünya’yı Yeniden Yorumluyoruz”sloganıyla hareket eden Ülke Masaları yazarları, genç yaşlarında başlattıkları eğitim çalışmaları ile bir yandan kendilerini geleceğe donanımlı bir şekilde hazırlarken bir yandan da İslam Dünyası’na hitap edebilecek nitelikte eserler ortaya koymaya yönelik çalışmalarını hız kesmeden devam ettirmektedirler.