Amerika Savunma Sanayi’nin Temel Bileşenleri
22 Ocak 2017
Emin SARGIN (1 article)
0 Yorum
Paylaşın!

Amerika Savunma Sanayi’nin Temel Bileşenleri

Left Side Content
Right Side Content
Amerika Birleşik Devletleri son seneki ekonomik veriler hariç, birçok alanda veya sektörde dünyanın lider ülkesi konumundadır. Asker ve savunma harcamaları bakımından baktığımızda diğer ülkeler ile kıyasladığımızda ezici bir üstünlüğe sahiptir. Savunma sanayi harcamalarına göre, sıralamada ikinci olan Çin’in bütçesini yaklaşık 5 katına katlayarak 660 milyar dolar olarak gerçekleşmiştir. Bu harcamanın hangi bölümlerine ne oranla harcadığı aşağıdaki grafikte görebilirsiniz. Aslında bu verileri miktar bakımından değil gayri safi yurtiçi hasılaya oranına bakarak incelemek daha faydalı olur. Devlet bu sıralamada da lider konumdadır. Fakat,2011’de iki partinin antlaşması ile bütçe kontrol kanunu çıkarıldı ve bu kanunun şartlarına göre 2.1 trilyon dolar tasarruf öngörülmektedir ve bu kanundan savunma sanayisinin de nasibini alması beklenmektedir.Bu yüzden, ilerleyen senelerde savunma harcamalarında azalma beklenmektedir.Bu kısıtlamaları yaparken, sınır ötesi operasyonlarda veya konularda hiçbir limit konulmamıştır,yalnızca savunma harcamaları açısından bir kayıp beklenmektedir.

[
Left Side Content
Right Side Content
Nükleer silah sektörüne baktığımızda zirvede Amerika Birleşik Devleti ve Rusya’yı görürüz. A.B.D’nin 2100 tanesi konuşlandırılmış,2660 tanesi rezerve ve 2550 tanesi hareket edebilen toplamda 7300 adet nükleer silaha sahiptir.Gelecek on yılda ise, bu gücünü devam ettirmek ve modernize etmek için yaklaşık 350 milyar dolar bütçesinden para ayırmıştır.Ülkenin nükleer olarak hedefi, 2020 arası balistik füze sistemini geliştirmek, önümüzdeki 2 yılda denizaltılarına balistik füze sistemini yerleştirmek ve yeni nükleer gelişim ve simülasyon tesisleri inşa etmektir.Şubat 2011’de yapılan antlaşmada Amerikanın nükleer silahsızlanmaya doğru bir kayış yapması beklense bile, şuandaki mühimmatı, kabiliyeti ve ileride yapacağı nükleer silah projelerine baktığımızda, kağıt üstünde yapılan ile pratikte olanın pek uyuşmadığını rahatlıkla görebiliriz. Amerika savunma sanayi sadece ordu gücü açısından değil ülke ekonomisi katkısı açısından çok önemli bir yere sahiptir.Dünyanın en büyük savunma mühimmatı satan en büyük 5 şirketinden dördü Amerika Birleşik Devletleri’nin şirketidir.Bu alanda en iyi şirket olan Lockheed Martin şirketi 2012’deki verilere göre yıllık cirosu 36 milyar dolardır,bu rakama baktığımızda Türkiye ihraacatının yaklaşık yüzde 20’sini oluşturmaktadır.4 şirketin senelik toplam cirosu ise 100 milyar doları geçmektedir.Bu şirketler ihracat yaparak devlet ekonomisine ciddi katkı sağlamaktadır.Sadece bu şirketler değil, daha birçok silah ve mühimmat üreten şirketlere sahip bir ülkedir Amerika Birleşik Devletleri.Ayrıca, Pentagon(Amerika Savunma bakanlığı)koyduğu kurallara göre üretilen uçaklara cip takarak kendisini güvence altına almıştır.Bu savunma üretiminin ülkeye olan önemli bir stratejik avantajdır.Eğer kendine tehdit oluşturan durumlar var ise, bu uçaklarına veya diğer mühimmatlarına uydudan bir sinyal göndererek imha etme şansı vardır.

Kaynakça
 • Labonte, M. and Levit, M. R., The Budget Control Act of 2011: Effects on Spending Levels and the Budget Deficit, Congressional Research Service (CRS) Report for Congress R42013 (US Congress, CRS: Washington DC, 29 Nov. 2011)
 • [item icon=”fa-th-list”  http://books.sipri.org/files/FS/SIPRIFS1401.pdf/item/list

   

  Emin SARGIN

  Emin SARGIN

  Yorumlar

  Yorum Yapın! Yorumlarınız bizim için önemli bir yorum yapın!

  Yorum Yapın!

  Bilgileriniz Güvende! Mail adresiniz ve kişisel bilgileriniz paylaşılmayacaktır. *